Poniżej prezentujemy informacje o projektach realizowanych i współrealizowanych w Pracowni Technologii Światłowodów UMCS w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
- skrót do projektu „NLPQT – Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych”
- skrót do projektu „Światłowody utrzymujące polaryzację o kształtowanej dyspersji w zakresie spektralnym 1500-2000 nm”
- skrót do projektu „Czujnik FBG do kontroli odkształceń niejednorodnych”
- skrót do projektu „ONTARIO – Innowacyjna technologia wytwarzania światłowodów specjalnych”
- skrót do projektu „Innowacyjne światłowody dedykowane do integracji ze strukturą kompozytu polimerowego wzmacnianego włóknem węglowym do zastosowań w nowoczesnych systemach diagnostyki strukturalnej o wysokiej rozdzielczości „
- skrót do projektu „Autonomiczny system światłowodowego quasi rozłożonego czujnika temperatury służącego do pomiaru temperatury gruntu”
- skrót do projektu „Światłowody dedykowane do bezpiecznego przesyłania danych w systemach transmisyjnych wykorzystujących multipleksację optyczną”
NLPQT – Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych (POIR.04.02.00-00-B003/18)
Celem projektu było stworzenie Narodowego Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych (NLPQT). Jest to struktura rozproszona utworzona przez konsorcjum 7 instytucji naukowych z 6 województw. W wyniku realizacji projektu powstały: system dystrybucji wzorcowych sygnałów częstotliwości oparty na optycznym zegarze atomowym oraz sieci światłowodowej PIONIER obsługujący najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce oraz wybranych odbiorców komercyjnych, sieć laboratoriów naukowych specjalizujących się w fotonice, sieć laboratoriów naukowych prowadzących badania w domenie technologii kwantowych.
Kierownik Pracowni Technologii Światłowodów UMCS, dr hab. Paweł Mergo, jest członkiem Komitetu Sterującego NLPQT.
Nasze laboratoria stanowią część infrastruktury Laboratorium Technologii Fotonicznych w ramach siedmiu wyróżnionych stanowisk:
- stanowisko nr 53: wyciągarka światłowodów mikrostrukturalnych ze szkła krzemionkowego i szkieł typu high silica,
- stanowisko nr 54: źródło supercontinuum (zakres spektralny UV-VIS i VIS-IR) wraz z zestawem filtrów i akcesoriami,
- stanowisko nr 55: zestaw optycznych analizatorów widma,
- stanowisko nr 57: stanowisko do obróbki szkła,
- stanowisko nr 58: system światłowodowego czujnika rozłożonego,
- stanowisko nr 59: analizator termomechaniczny,
- stanowisko nr 60: zestaw do syntez nanokryształów.
Wartość projektu: 206.974.206,44 zł w tym wartość dofinansowania dla UMCS: 11.802.367,42 zł.
Projekt realizowany w konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego (UW), Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej (PWr), Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.
Światłowody utrzymujące polaryzację o kształtowanej dyspersji w zakresie spektralnym 1500-2000 nm (POIR.04.01.01-00-0024/19-00)
Celem projektu było opracowanie i wdrożenie nowego typu światłowodów specjalnych o dyspersji normalnej w szerokim zakresie spektralnym, obejmującym pasmo od 1500 do 2000 nm, utrzymujących stan polaryzacji światła, przeznaczonych do zastosowań w ultraszybkich laserach i wzmacniaczach światłowodowych domieszkowanych jonami erbu oraz tulu. Prace badawczo-rozwojowe w ramach niniejszego projektu obejmowały zaprojektowanie optymalnej struktury światłowodu, opracowanie technologii wyciągania włókna, weryfikację użyteczności wyprodukowanego światłowodu w aplikacjach laserowych (generacja i wzmacnianie ultrakrótkich impulsów światła) oraz transfer technologii wytwarzania włókna do skali przemysłowej.
Projekt realizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym FIBRAIN Sp. z o. o., Politechniki Wrocławskiej (PWr) oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS).
Czujnik FBG do kontroli odkształceń niejednorodnych (POIR.01.01.01-00-0172/22)
Przedmiotem projektu było opracowanie i wdrożenie unikalnego w skali świata czujnika bazującego na światłowodowych siatkach Bragga (FBG), pozwalającego na pomiar niejednorodnego pola odkształceń w materiałach niehomogenicznych. Głównym zadaniem projektu było określenie parametrów mechanicznych i geometrii powłoki przekazującej odkształcenia na długą siatkę Bragga oraz opracowanie światłowodu domieszkowanego germanem o zmienionym module sztywności przy zachowaniu możliwości współpracy czujnika ze standardowymi urządzeniami pomiarowymi stosowanymi na rynku. Odporność na rozdzielanie się widma odbiciowego pod wpływem niejednorodnego pola odkształceń umożliwiła pomiar i kontrolę odkształceń materiałów niejednorodnych, takich jak kompozyty, czy betony mineralne i polimerowe oraz śledzenie zmiennego pola odkształceń elementów metalowych w zakresie odkształceń plastycznych.
Projekt realizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym SHM System Sp. z o. o. i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie.
ONTARIO – Innowacyjna technologia wytwarzania światłowodów specjalnych (POIR.01.01.01-00-0602/21-00)
Projekt dotyczył opracowania innowacyjnej technologii przemysłowej produkcji różnych rodzajów światłowodów specjalnych w jednorodnych długich odcinkach (do 50 km) i miał na celu umożliwienie po raz pierwszy szerokiej dostępności światłowodów specjalnych.
Projekt realizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym ITP Fiber Sp. z o. o. i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS).
Innowacyjne światłowody dedykowane do integracji ze strukturą kompozytu polimerowego wzmacnianego włóknem węglowym do zastosowań w nowoczesnych systemach diagnostyki strukturalnej o wysokiej rozdzielczości (POIR.04.01.01-00-0031/17-00) – akronim FIBROUS
Celem projektu było opracowanie technologii światłowodowej dedykowanej do integracji ze strukturą kompozytu polimerowego wzmacnianego włóknem węglowym. Integracja światłowodów z materiałem konstrukcyjnym pozwoli na dostarczenie użytkownikom wielu informacji o stanie oraz warunkach pracy danego elementu. Powstały w ten sposób inteligentny materiał znajdzie zastosowanie w nowoczesnych systemach diagnostyki strukturalnej o wysokiej rozdzielczości, dzięki którym możliwa będzie szybka i prowadzona w czasie rzeczywistym ocena stanu struktury. Informacje gromadzone przez rozłożone czujniki światłowodowe poprawią bezpieczeństwo, zmniejszą koszty eksploatacji, a także pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat wytrzymałości kompozytowych materiałów konstrukcyjnych. Kluczowymi odbiorcami zaprojektowanego systemu są firmy i instytucje działające w branżach: lotniczej, technologii kosmicznych, motoryzacyjnej, transportu – morskiego i kolejowego, energetycznej (szczególnie w kwestii magazynowania materiałów wysokoenergetycznych) i innych. W ramach projektu zaprojektowano włókno optyczne do wymienionego zastosowania, wytworzono próbki światłowodu o zadanych parametrach, opracowano technologię integracji światłowodu czujnikowego z materiałem CFRP i wytworzono takie struktury, a także przetestowano parametry optyczne i funkcjonalne takiego systemu.
Źródło finansowania: Program FOTONIKA POIR 4.1.1 Strategiczne programy badawcze dla gospodarki – Wspólne Przedsięwzięcie NCBiR z Województwem Lubelskim w obszarze technologii fotonicznych
Termin realizacji: 01/10/2018–30/09/2020.
Projekt realizowany w konsorcjum IPT Advanced Sp. z o. o., Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) i Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o.o.
Autonomiczny system światłowodowego quasi rozłożonego czujnika temperatury służącego do pomiaru temperatury gruntu (POIR.04.01.01-00-0031/19-00) – akronim SPILOD
Projekt polegał na opracowaniu unikalnego autonomicznego światłowodowego systemu rozłożonego pomiaru temperatury gruntu, który pozwoli na zdalne badanie tego kluczowego parametru z niedostępnymi dotychczas dokładnością i zakresem, m. in. do celów badania zmian klimatycznych (degradacja wieloletniej zmarzliny) i warunków glebowych obszarów uprawnych. Celem projektu było stworzenie i weryfikacja technologii pomiaru temperatury gruntu za pomocą dedykowanego urządzenia, składającego się z interrogatora optycznego oraz światłowodu specjalnego jako elementu czujnikowego. W ramach przeprowadzonych prac opracowano innowacyjne włókno światłowodowe o zwiększonej czułości na temperaturę.
Projekt realizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym InPhoTech Sp. z o. o., Instytutu Agrofizyki Państwowej Akademii Nauk (IA PAN) i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS).
Światłowody dedykowane do bezpiecznego przesyłania danych w systemach transmisyjnych wykorzystujących multipleksację optyczną (POIR.04.01.01-00-0034/17-00) – akronim DEFROST
Przedmiotem projektu było opracowanie technologii wykonywania włókien światłowodowych odpornych na podsłuchy, do zastosowań w bezpiecznych sieciach teleinformatycznych. Opracowana technologia oparta jest o wykorzystanie włókien mikrostrukturalnych wielordzeniowych i pozwala na ochronę w warstwie fizycznej danych podczas transmisji.
Termin realizacji: 01/10/2018–30/09/2020.
Projekt realizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym InPhoTech Sp. z o. o. i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS).