Doświadczenie

Pracownia Technologii Światłowodów (PTŚ) UMCS posiada prawie czterdziestoletnie doświadczenie w wytwarzaniu włókien telekomunikacyjnych, specjalnych, jak i fotonicznych, a nasi pracownicy to rozpoznawalni na świecie specjaliści w zakresie technologii światłowodowej, która tworzona była na UMCS od lat 70-tych ubiegłego wieku.

PTŚ jest jedną z nielicznych uniwersyteckich jednostek badawczych w Europie posiadającą kompletną linię technologiczną do wytwarzania światłowodów, zawierającą aparaturę do wytwarzania preform, jak i wyciągania włókien, w tym urządzenia własnej budowy. Poza tym, Pracownia dysponuje aparaturą konieczną do wykonywania pomiarów właściwości wyprodukowanych światłowodów, co pozwala na nieustające doskonalenie procesów technologicznych. PTŚ od lat gromadzi potencjał osobowy oraz odpowiednią aparaturę pomiarową i technologiczną umożliwiającą realizacje krajowych i europejskich projektów dotyczących technologii włókien standardowych, mikrostrukturalnych oraz polimerowych.

Pracownia posiada doświadczenie m. in. w zakresie:

• technologii nowych rodzajów światłowodów czujnikowych,
  • technologii światłowodów mikrostrukturalnych i fotonicznych, w tym holey fibres, włókien z fotoniczną przerwą wzbronioną i kryształów fotonicznych,
  • technologii światłowodów domieszkowanych pierwiastkami ziem rzadkich dla laserów włókowych i wzmacniaczy optycznych,
  • nowych technologii światłowodów specjalnych, w tym metody OVD,
  • czujników światłowodowych, w tym czujników rozłożonych,
  • nowych rodzajów powłok ochronnych światłowodów,
  • polimerów UV-utwardzalnych i organiczno-nieorganicznych materiałów hybrydowych.