PHOSFOS (2008-2011)

PHOSFOS (Photonic Skins for Optical Sensing, czyli skóry fotoniczne do zastosowań czujnikowych) było projektem realizowanym w latach 2008-2001 w ramach VII Programu Ramowego Komisji Europejskiej w konsorcjum, do którego należała Pracownia Technologii Światłowodów UMCS.

W ramach projektu opracowano giętką i rozciągliwą folię ze zintegrowanymi elementami czujnikowymi. Taka „skóra” może być owijana wokół, wbudowywana w lub przytwierdzana do obiektów i ciał o nieregularnym kształcie i/lub szybko się poruszających i pozwala na quasi rozłożony pomiar takich wielkości mechanicznych, jak odkształcenie, ciśnienie, czy naprężenie.

Elementy czujnikowe tak opracowanej „skóry” stanowią światłowodowe siatki Bragga zapisane w specjalnych światłowodach mikrostrukturalnych o wysokiej dwójłomności oraz światłowodach polimerowych. Mikrostrukturalne światłowody ze szkła krzemionkowego zostały tak zaprojektowane, aby wykazywały prawie zerową czułość na zmiany temperatury, co pozwala poradzić sobie z problemem tzw. czułości krzyżowej napotykanym w przypadku konwencjonalnych czujników światłowodowych.

W Pracowni Technologii Światłowodów UMCS opracowano technologię wytwarzania takich specjalnych światłowodów mikrostrukturalnych, tzw. typu „motylek”, które zostały opatentowane.

Zdjęcie w przekroju poprzecznym światłowodu typu „motylek” wytworzonego w Pracowni Technologii Światłowodów UMCS.

Raport końcowy z realizacji projektu dostępny jest tutaj.