Pracownicy

Pracownicy PTŚ to rozpoznawalni na świecie specjaliści w zakresie technologii światłowodowej, która tworzona była na UMCS od lat 70-tych ubiegłego wieku. Technologia opracowana i rozwijana na UMCS jest technologią w pełni niezależną i stanowi polską specjalność o unikalnej wartości. Od wielu lat Pracownia jest organizatorem cyklicznej ogólnopolskiej Konferencji i Szkoły „Światłowody i ich zastosowania”. UMCS, a tym samym Pracownia Technologii Światłowodów jest także członkiem Powiązania Kooperacyjnego Polskiego Centrum Fotoniki i Światłowodów, które za cel postawiło sobie m.in. integrację współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, jednostkami naukowymi, podmiotami gospodarczymi oraz instytucjami otoczenia biznesu, zainteresowanymi tematyką technologii fotonicznych i światłowodowych, wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności w obszarze technologii fotonicznych i światłowodowych oraz tworzenie warunków dla skutecznej komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w tej dziedzinie oraz łączenie i rozwijanie zasobów oraz kompetencji z obszaru technologii fotonicznej i światłowodowej w celu efektywnego wykorzystywania zarówno istniejących możliwości, jak i szans związanych z rozwojem innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że posiadany przez PTŚ UMCS zarówno potencjał kadrowy jak i zasoby infrastrukturalne oraz posiadane kilkudziesięcioletnie doświadczenie w zakresie otrzymywania i badania materiałów polimerowych oraz szkieł, w tym szkieł domieszkowanych, gwarantują efektywność oraz wysoki poziom merytoryczny otrzymywanych wyników. O potencjale zespołu świadczy również fakt, że afiliacja Pracowni pojawia się w coraz liczniejszych publikacjach recenzowanych naukowych oraz w wystąpieniach i publikacjach konferencyjnych. Uzupełnienie potencjału badawczego o wnioskowane stanowisko pomiarowe do charakterystyki specjalnych materiałów polimerowych użytecznych w technologii światłowodów pozwoli na poszerzenie oferty Pracowni w zakresie prowadzenia kompleksowych, zaawansowanych prac badawczych.

Pracownia Technologii Światłowodów cechuje się ogromnym doświadczeniem w zakresie technologii światłowodowej przejawiającej się szerokim zakresem prowadzonych prac badawczych obejmujących preparatykę, wytwarzanie włókien klasycznych i specjalnych, ulepszaniem ich parametrów oraz technologii procesowej. Wieloletni staż oraz ogromną wiedzę potwierdza udział w projektach badawczych krajowych i europejskich np. NEMO, PHOSFOS, ACTMOST, COST 299, COST TD1001, a także duża liczba publikacji w większości w renomowanych czasopismach recenzowanych, w szczególności z Listy Filadelfijskiej. Dodatkowo wieloletnia praktyka wiąże się z dużą ilością ośrodków współpracujących z kraju i zagranicy np. w ramach Projektu badawczego COST Action TD1001 Novel and Reliable Optical Fibre Sensor Systems for Future Security and Safety Applications czy Access Center: Access To Micro-Optics Expertise, Services and Technologies ACTMOST, 7.

O wysokim poziomie badań realizowanych w Pracowni Technologii Światłowodów UMCS świadczy również ciągła obecność w projektach finansowanych z funduszy Programów Ramowych UE. Do najważniejszych zrealizowanych i realizowanych przez PTŚ należą: Sieć Doskonałości „NEMO” (VI PR UE), projekty europejskie „PHOSFOS” (www.phosfos.eu) i „ACTMOST” (www.actmost.eu) (7PR UE). W chwili obecnej PTŚ rozpoczyna prace w projekcie TRIPOD (7 PR UE -projekty Marie Curie) oraz wraz z kilkunastoma partnerami europejskimi zgłosiła projekt „ACTPHAST” będący kontynuacją projekt „ACTMOST”.

Dodatkowo, UMCS jest członkiem konsorcjum realizującym przedsięwzięcia:

1. Narodowe Laboratorium Technologii Fotonicznych i Kwantowych (NPQLT)

2. Polska Platforma Fotoniki Światłowodowej,

które to zostały zapisane w Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej.

Dodaj komentarz