Doświadczenie

     Fotonika to interdyscyplinarna dziedzina nauki i techniki, łącząca dokonania optyki, elektroniki i informatyki w celu opracowywania technik i urządzeń wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne (oprócz radiowego) do przenoszenia i przetwarzania informacji. W chwili obecnej gwałtownie rozwijającą się technologią fotoniczną jest technologia światłowodów. Na Lubelszczyźnie (dokładnie na UMCS) początki technologii światłowodów sięgają 1975roku. Do dziś uważa się Lubelszczyznę za kolebkę światłowodów a zespół badawczy PTŚ za twórcę polskiej wersji tej technologii. W skutek intensywnych prac badawczych w roku 1979 w Lublinie powstała pierwsza w dawnym bloku krajów socjalistycznych a piąta w Europie światłowodowa linia telekomunikacyjna. Ten niewątpliwie wielki sukces lubelskich naukowców zapoczątkował znaczny rozwój „przemysłu światłowodowego”. W latach 1980-83 powstał przy ul. Energetyków Zakład Produkcyjno-Wdrożeniowy Światłowodów (później Ośrodek Techniki Optotelekomunikacyjnej -OTO) w którym do 1992 roku wytwarzano światłowody. Powstało również kilkanaście firm wiązanych z techniką światłowodową min. Optronik, Optotrakt, Lanex, Fibrex, Fibrochem które do dnia dzisiejszego zajmują się szeroko rozumianą techniką światłowodową. W raporcie końcowym z badania dziedzinowego dotyczącego oceny innowacyjności i konkurencyjności regionalnej gospodarki z punktu widzenia stosowania i rozwoju kluczowych technologii wspomagających wskazano fotonikę jako jeden z dwóch możliwych obszarów specjalizacji województwa lubelskiego w zakresie rozwoju technologii KET. W przytaczanym raporcie znalazło się następujące stwierdzenie „W opiniach uczestników badania pod względem częstotliwości i jakości działań, to właśnie Pracowania Technologii Światłowodów UMCS jest jedną z prężniejszych lubelskich jednostek w dziedzinie stricte wpisanej w KET. Pracowania jest cały czas obecna w strukturach europejskich i ciągle powstają nowe projekty. Posiada ona wdrożenia, a dodatkowo część z nich jest na etapie sprzedaży. Poza tym pracownia jest umocowana w sieciach badawczych, nie tylko działających komercyjnie, przez co jest dostrzegana w Europie. Lubelska fotonika -za sprawą głównie tego zespołu -jest wiodąca w kraju.” O wysokim poziomie badań realizowanych w Pracowni Technologii Światłowodów UMCS świadczy również ciągła obecność w projektach finansowanych z funduszy Programów Ramowych UE. Do najważniejszych zrealizowanych i realizowanych przez PTŚ należą: Sieć Doskonałości „NEMO” (VI PR UE), projekty europejskie „PHOSFOS” (www.phosfos.eu) i „ACTMOST” (www.actmost.eu) (7PR UE). W chwili obecnej PTŚ rozpoczyna prace w projekcie TRIOPD (7 PR UE -projekty Marie Curie) oraz wraz z kilkunastoma partnerami europejskimi zgłosiła projekt „ACTPHAST” będący kontynuacją projekt „ACTMOST”.
Region lubelski posiada kilkudziesięcioletnie ogromne doświadczenie oraz unikalny potencjał badawczy w zakresie technologii światłowodowej, a zaangażowane w jej rozwój osoby, to rozpoznawalni na świecie specjaliści w zakresie technologii światłowodowej. Śmiało można określić, że jest to technologia na poziomie światowym. Jednak możliwość pozostania na tym poziomie oraz wdrażania tej technologii do przemysłu wymaga inwestycji. Unikalna technologia i wiedza, które od kilkudziesięciu lat tworzone są i rozwijane w Lublinie, wymagają odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego.
Utrzymanie i rozwój technologii cały czas są ważne. Liczne projekty badawcze obejmujące różnorodne zastosowania światłowodów, korzystają z technologii opracowanej właśnie w Lublinie.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest jedną z najbardziej znanych polskich uczelni wyższych. UMCS posiada kilkudziesięcioletnie ogromne doświadczenie oraz uniklany potencjał badawczy w zakresie tematyki objętej wnioskiem o dofinansowanie. Procowanicy UMCS, w szczególności związani z zespołem dr Jana Wójcika to rozpoznawalini na świecie specjaliści w zakresie technologii światłowodowej, która tworzona była na UMCS od lat 70-tych ubiegłego wieku. Technologia opracowana i rozwiaja na UMCS jest technologią w pełni niezależna i stanowi polską specjalność o unikalnej wartości.

W ostatnich 4 latach na Wydziale Chemii UMCS zrealizowano blisko 270 zadań w ramach działalności statutowej (dotacja podmiotowa na utrzymanie potencjału badawczego), około 170 projektów badawczych finansowanych z różnych źródeł, w tym z 7PR, ERA-NET, FSS, EFRR POIG, EFRR POKL, EFRR POPW. Efektem działalności badawczej było opublikowanie niemal 700 artykułów w czasopismach recenzowanych. Wydział Chemii UMCS uzyskał 9 patent przyznany przez Urząd Patentowy RP i 1 patent przyznany przez Urząd Patentowy we Francji, 4 patenty przyznane przez Europejski Urząd Patentowy.

Od wielu lat Wydział jest organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji i Szkoły „Światłowody i ich zastosowania” oraz Ogólnopolskiego Sympozjum „Nauka i przemysł – metody spektroskopowe w praktyce” a także innych sympozjów i konferencji krajowych i międzynarodowych.

PTŚ może się poszczycić licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in.: Państwową Nagrodą Zespołową II° za osiągnięcia w zakresie technologii światłowodów, Nagroda Zespołową NOT, Nagrodą Zespołową I° Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie, Nagrodami Ministra Łączności, wielokrotnymi Nagrodami J. M. Rektora UMCS za badania naukowe a także, •Polskim Nobelem przyznanym zespołowi PTŚ.

W celu kreowania i promocji postaw innowacyjnych i przedsiębiorczych pracowników i studentów Uniwersytetu wnioskodawca utworzył Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań. Jego misją jest transfer technologii i komercjalizacja wyników badań, wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie wyników badań naukowych Uniwersytetu. Do zakresu działania Centrum należy wiele zadań związanych ze współpraca z przedsiębiorcami, są to m.in.:

1. Prowadzenie wszechstronnych działań na rzecz lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego Uniwersytetu oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki krajowej i na eksport.

2. Popularyzowanie i wspieranie myśli naukowej, w szczególności wykorzystującej szeroko rozumiane nowe technologie.

3. Prowadzenie działań na rzecz stymulowania i promowania innowacyjności oraz wielokierunkowego rozwoju przedsiębiorczości.

4. Wspieranie i organizowanie działań komercyjnych w oparciu o potencjał naukowo-techniczny Uniwersytetu.

5. Organizacja i koordynacja działań w zakresie współpracy badawczej z otoczeniem gospodarczym oraz współpracy badawczej z innymi ośrodkami naukowymi, krajowymi i zagranicznymi, dotyczącej badań komercyjnych.

6. Realizacja zadań związanych z zawieraniem umów z podmiotami krajowymi i zagranicznymi wynikających z działalności Centrum oraz nadzór w późniejszym okresie nad ich realizacją i przestrzeganiem zapisów umownych.

7. Wyszukiwanie opracowań naukowych, które mogłyby stać się przedmiotem transferu i komercjalizacji technologii.

W ofercie Wydziału Chemii dla instytucji zewnętrznych, w tym podmiotów gospodarczych znajduje się 190 rodzajów usług z zakresu badań, ekspertyz, szkoleń czy też udostępniania aparatury.

Wnioskodawca prowadzi intensywną współpracę z podmiotami zewnętrznymi, której efektem jest prowadzenie badań naukowych na zlecenie. Dla przykładu, w roku 2011 Na Wydziale Chemii przeprowadzono ponad 40 badań m.in. na zlecenie przedsiębiorstw (np. Legrg S.A., Agusta Westland – WSK PZL Świdnik S.A., Kompania Piwowarska S.A.), instytutów naukowych (np. Instytut Agrofizyki PAN, Institut für Mikrotechnik, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Nawozów Sztucznych) czy też uczelni (Politechnika Warszawska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Należy zaznaczyć, że UMCS związany jest z InPhoTech Sp. z o. o. umową o współpracy w dziedzinie prac badawczo – rozwojowych i komercjalizacji wyników badań, której przedmiotem jest wspólne prowadzenie badań naukowych w dziedzinie światłowodowej, w celu opracowywania rozwiązań o potencjale nadającym się do komercjalizacji.

UMCS jest także członkiem Powiązania Kooperacyjnego Polskiego Centrum Fotoniki i Światłowodów, które za cel postawiło sobie m.in. integrację współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, jednostkami naukowymi, podmiotami gospodarczymi oraz instytucjami otoczenia biznesu zainteresowanymi tematyką technologii fotonicznych i światłowodowych, wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności w obszarze technologii fotonicznych i światłowodowych oraz tworzenie warunków dla skutecznej komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w tej dziedzinie oraz łączenie i rozwijanie zasobów oraz kompetencji z obszaru technologii fotonicznej i światłowodowej w celu efektywnego wykorzystywania zarówno istniejących możliwości, jak i szans związanych z rozwojem innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy

Dodaj komentarz